01 1 - انواع سقف کاذب پیش ساخته

انواع سقف کاذب پیش ساخته

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب، یکی از شاخه های معماری داخلی است که در سالهای اخیر، بسیار پرکاربرد و پرطرفدار بوده است. از سقف کاذب برای پوشش سقف اصلی (زیر سقف) استفاده می شود.

انواع سقف کاذب

انواع سقف کاذب

سقف های کاذب را می توان با مصالح مختلف اجرا کرد. سقف کاذب پی وی سی، سقف کاذب آلومینیومی، سقف کاذب آکوستیک، سقف کاذب شیشه ای، سقف کاذب گچی با روکش پی وی سی، سقف کاذب آهنی، ورق های فلزی روکش دار، سقف کاذب کامپوزیت و سقف کاذب کناف از جمله انواع سقف کاذب هستند. البته می توان بعضی از مصالح را با هم ترکیب کرد و مدل جدیدی را برای ساخت سقف کاذب اجرا کرد.

اگر در مقالات قبلی با ما همراه بوده باشید، پس احتمالا با کاربردهای کناف و طرحهای ایجاد شده با کناف آشنا شده اید.

گفتیم که از سقف های کاذب کناف به عنوان پوشش روی سقف های سازه ای، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی استفاده می شود؛ به همین دلیل است که کناف، مهم ترین بخش در طراحی معماری داخلی ساختمانهای مختلف است.

در سالهای گذشته، برای اجرای سقف کاذب از میلگرد و رابیتس استفاده می شد؛ اما حالا از مصالح کناف برای این کار استفاده می شود که راحت تر، تمیزتر و ارزان تر از سایر مصالح است. استفاده از کناف برای اجرای سقف کاذب بسیار گسترش یافته است و جایگزین روشهایی چون میلگرد و رابیتس شده است.

با یکی از انواع سقف کاذب آشنا شوید!

یکی دیگر از انواع سقف کاذب، پنل های پیش ساخته به ابعاد 60 در 60 است. از این مدل سقف کاذب برای محیط های اداری، تجاری و مکانهای عمومی استفاده می شود. پنلهای پیش ساخته شده با صفحات 60*60 در ابعاد یکسان ساخته می شوند و زیبایی ظاهری قابل قبولی دارند. اگر سقف کاذب با استفاده از این صفحات یا تایل ها به وجود آید، به آن سقف کاذب شبکه ای گفته می شود.

آیا سقف کناف ترک می خورد؟
خواندن

در ساخت صفحات 60*60 اصول و قوانین هندسه مدولار رعایت شده است و به همین دلیل، سقف های کاذب پیش ساخته با صفحات 60*60 را می توان تعمیر و تعویض کرد. این موضوع، از جمله مهم ترین مزایای تایل های 60*60 به حساب می آید.

فرض کنید که لوله کشی و تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی یک ساختمان دچار مشکل شده است و نیاز به تعویض دارد. اگر از صفحات 60*60 کناف برای ایجاد سقف کاذب استفاده شده باشد، فقط همان قسمت از سقف را می توان تعمیر کرد.

این ویژگی در فضاهایی مثل بیمارستانها، فرودگاه ها، مجتمع های اداری و تجاری بزرگ، بسیار کاربردی و مهم است. در این فضاها معمولا لوله کشی، کانال کشی و تاسیسات مکانیکی به صورت بسیار پیچیده و متراکم انجام می شود؛ در نتیجه اگر در هر بخش از تاسیسات مشکل و خرابی پیش بیاید، فقط همان قسمت از پنل جدا می شود و بعد از تعمیر، مجددا نصب خواهد شد. هم چنین اگر در قسمتی از سقف، نشت آب صورت بگیرد، نیازی به تعویض یا تعمیر کل سقف نیست و فقط باید پنل های جدید را با پنل های معیوب جایگزین کرد.

از دیگر مزایای تایل های 60 در 60 این است که تنوع رنگی بسیار بالایی دارند و می توان با توجه به سلیقه و دکوراسیون داخلی منزل، رنگ و طرح تایل را انتخاب کرد.

تایل های 60*60 در برابر حرارت، صوت و رطوبت هم مقاوم هستند و استحکام بسیار خوبی دارند.

یکی از مزایای تایل های 60*60، سهولت نصب این مدل سقف است. در این تایلها، می توان به فضای بالای سقف کاذب به راحتی دسترسی داشت و تایل های سقف را به راحتی عوض کرد.

سقف کاذب کناف با سازه یک طرفه
خواندن

انواع سقف کاذب

سقف کاذب شبکه ای چگونه ایجاد می شود؟

برای نصب سقف کاذب شبکه ای، ابتدا طول و عرض سقف اندازه گیری می شود. اگر طول و عرض اتاق مضربی از 60 نباشد، تایلها باید با اندازه های سفارشی برش بخورند. بعد از اینکه محل قرار گرفتن تایل های برش خورده مشخص شد، باید در ارتفاع مناسب از دیوار، اقدام به نصب تایلها کرد. برای این کار به خط تراز در هنگام نصب توجه می شود و دور تا دور سقف با این تایل ها پوشانده خواهند شد.

روش نصب سقف کاذب تایلی یا شبکه ای

برای نصب نبشی های سقف کاذب، باید به جنس دیوار توجه کرده و سپس ابزارهای مناسب برای این کار را انتخاب کرد. اگر دیوارها از انواع کاشی و سرامیک پوشیده شده بشند، برای نصب تایلهای سقف کاذب  از میخ پرچ استفاده می شود. در دیوارهای گچی از رول پلاک برای این کار استفاده می شود و در دیوارهای بتنی، میخ چاشنی به کار می رود. بعد از اینکه نبشی های سقف کاذب تصب شد، با توجه به محل قرار گرفتن سپری های اصلی باید آویزها را نصب کرد.

وظیفه اصلی آویزها این است که وزن سقف کاذب را مهار و کنترل کنند. تعداد و فاصله بین آویزها با توجه به با جنس سقف کاذب و همچنین تعداد روشنایی‌ های موردنظر مشخص می شود. اگر فاصله بین سقف اصلی و سقف کاذب بیش از یک متر باشد، برای نصب آویزها اول یک شبکه فلزی را نصب می کنند و سپس آویزها را به آن متصل می کنند.

برش پانل گچی
خواندن

انواع سقف کاذب

اگر قصد اجرای سقف کاذب را روی ساختمان خود دارید، به فردی مراجعه کنید که از مصالح باکیفیت برای این کار استفاده می کند. بعضی از پیمانکاران و کارفرمایان متاسفانه قیمت کار را پایین می آورند و در عوض، از کیفیت مصالح کم می کنند یا سازه کمتری را در سقف کاذب به کار می برند. نتیجه کار این است که صاحب ساختمان از سیستم سقف کاذب پیش ساخته خود گلایه می کند و از تغییرات به وجود آمده اصلا رضایتی ندارد.

ما از شما می خواهیم که کار اجرای سقف کاذب ساختمان خود را به فردی بسپارید که بتواند این کار را به صورت دقیق و اصولی انجام دهد. شاید قیمت نهایی کار کمی بالا برود، اما ایمنی شما و ساختمان شما حفظ می شود و از نتیجه کار قطعا راضی خواهید بود. به جای اینکه به قیمت اجرای سقف کاذب توجه کنید، به کیفیت این کار توجه داشته باشید.

در این نوشته، با یکی دیگر از سقف های کاذب پیش ساخته یعنی سقف کاذب شبکه ای آشنا شدید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید، از شما بسیار ممنونیم.