پانل سیمانی چیست؟

پاتل های سیمانی به صفحات سیمانی با ضخامت کم گفته میشود که طی یک فرآیند تولید از ترکیب سیمان و سایر مواد بدست مِی آید و شامل دودسته می باشد :

1- پانل سیمانی معمولی  Cement Board

2- پانل سیمانی الیاف دار Fiber Cement Board

امروزه در صنعت ساختمان از پانل های سیمانی معمولی بسیار کم استفاده می شود اما پانل های سیمانی الیاف دار به علت ویژگیهای بسیار منحصر به فرد کاربرد روز افزونی در صنعت ساختمان سازی دنیا دارند.

پانل سیمانی الیاف دار Fiber Cement Board مخلوط همگنی از سیلیس و الیاف سلولزی معدنی هستند که با آب ترکیب شده و در فرآیند هات چک (Hatcheck)  تولید شده و در نهایت بصورت هوا خشک Aircure یا با دستگاه اتوکلاو و عمل آوری قابل استفاده می شوند. این صفحات دارای خواص مکانیکی و مقاومتی بالایی می باشند که با توجه به وجود الیاف سلولزی ترکیبی در آنها این مقدار افزوده شده و باعث افزایش مقاومت این صفحات در برابر تنش های فشاری و کششی ناشی از تغییرات دما و بروز عیوب مختلف همچون ترک خوردگی و اعوجاج می شود.

 

اتوکلاو فایبر سمنت برد

موارد کاربرد فایبر سمنت برد

فایبر سمنت برد با داشتن چگالی مناسب و ضخامت های متفاوت می تواند در تمامی اجزای ساختمان از جمله موارد زیر استفاده شود :

1- نمای بیرونی
2- پوشش دیوار داخلی
3- سقف کاذب
4- کف کاذب

 

پانل سیمانی شرکت کناف؟

پانل سیمانی مسلح AQUAPANEL (آکواپنل) ، ترکیبی فشرده از سیمان پرتلند، پرلیت منبسط شده، آهک، سنگدانه‌های سبک و مواد افزودنی خاص بوده که پشت و رو و لبه‌های طولی آن‌ها به وسیله شبکه‌ای از الیاف شیشه (فایبر گلاس) مسلح شده است. برخی مزایای استفاده از آکواپنل که به صورت صحیح می بایست با عنوان صفحات مسلح سیمانی آکواپنل از آنها نام برد، در ساختارهای ساخت و ساز خشک اعم از دیوار و سقف کاذب عبارتند از: مقاومت کامل در برابر آبریزی، رطوبت و چرخه‌های متعدد ذوب و یخبندان، اجرای ساده و سریع، انعطاف‌پذیری با طرح‌های مختلف معماری با قابلیت انحناء، وزن سبک و ضخامت کم ساختارها و کاهش قابل توجه بار مرده ساختمان، ایجاد ساختارهای عایق صوت، حرارت و مقاوم در برابر حریق و عملکرد میانقابی بسیار مناسب در زمین لرزه. صفحات مسلح سیمانی در دو نوع داخلی و خارجی تولید می‌گردند. این صفحات در سیستم دیوارهای پیرامونی و فضاهایی با آبریزش و رطوبت نسبی بالا مانند دیوار و سقف سالن استخرها، آشپزخانه‌های صنعتی، سرویس‌های بهداشتی عمومی و غیره استفاده می‌گردند.

AQUAPANEL

همه ما کناف را با صفحات گچی می شناسیم که بر روی سقف، دیوار و … به کار می روند. اما شرکت کناف علاوه بر این پنل های گچی فشرده محصولات دیگری نیز دارد.

برخی مزایای استفاده از صفحات مسلح سیمانی آکواپنل در ساختارهای ساخت و ساز خشک اعم از دیوار و سقف کاذب عبارتند از:
  • مقاومت کامل در برابر آبریزی، رطوبت و چرخه‌های متعدد ذوب و یخبندان
  • اجرای ساده و سریع، انعطاف‌پذیری با طرح‌های مختلف معماری با قابلیت انحناء
  • وزن سبک و ضخامت کم ساختارها و کاهش قابل توجه بار مرده ساختمان
  • ایجاد ساختارهای عایق صوت، حرارت و مقاوم در برابر حریق
  • عملکرد میانقابی بسیار مناسب در زمین لرزه
موارد مورد استفاده آکواپنل
  • دیوارهای جداکننده داخلی در فضاهای تر و خشک
  • ساخت انواع دیوارها و نماهای خارجی
  • قابل استفاده در پشت انواع سیستم های نمای خشک
  • پوشش نمای داخلی تونل ها
  • بازسازی نماها