پانل های گچی (گچ برگ)

پانل گچی یا گچ برگ ها نام محصولاتی ساختمانی هستند که بصورت ورقه های گچی نازک به ضخامت 6.5 تا 18 میلیمتر و در ابعاد 1.2 متر در حداکثر 3 متر ساخته می شوند. هسته پانل گچی از گچ و روی آن را در دو طرف لایه ای نازک از کاغذ سلولزی تشکیل داده است. 

پانل ساده (RG یا GKB): پانل های گچی ساده به طور عمومی در سیستم های ساخت و ساز خشک کناف (مانند دیوارهای جداکننده، دیوارهای پوششی و سقف های کاذب) مورد استفاده قرار می گیرند. این صفحات دارای روکش کرم رنگ است.

پانل مقاوم در برابر رطوبت(MR یا GKBI): گچ برگ هایی هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها با مواد مقاوم در برابررطوبت ترکیب شده است. پانل های گچی مقاوم در برابر رطوبت(مانند آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی) مورد استفاده قرار می گیرند. این صفحات دارای روکش سبز رنگ است.

پانل مقاوم در برابر حریق(FR یا GKF): گچ برگ هایی هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها حاوی الیاف شیشه می باشد. پانل های گچی مقاوم در برابر حریق در محل هایی که نیاز به محافظت در برابر حریق وجود دارد (مانند پوشش ستون ها و تیرهای فولادی)مورد استفاده قرار می گیرند. این صفحات دارای روکش صورتی رنگ است.

پانل مقاوم در برابر حریق و رطوبت(FM یا GKFI): گچ برگ هایی هستند که گچ تشکیل دهنده آن حاوی الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت می باشد.پانل های گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت در محیط هایی که به طور همزمان خواص مقاومت در برابر حریق و رطوبت مورد نیاز باشد (مانند چاه های تاسیساتی) مورد استفاده قرار می گیرند، این صفحات دارای روکش سبز رنگ است.

کاربرد پانل های گچی

پانل های گچی در سیستم ساخت و ساز خشک به کار میروند. این محصول بعنوان دیوار داخلی ، دیوار خارجی ، دیوار پارتیشن و سقف کاذب مورد استفاده قرار میگیرد .

download - پانل های گچی
مزایای پانل های گچی:

1-مقاومت گچ برگ در برابر زلزله

2-ایمنی سیستم گچ برگ

3-سرعت اجرای بسیار بالای 

4-اجرای راحت تر گچ برگ

5- ترمیم پذیری آسان نسبت به سایر سیستم های ساختمانی

6- وزن كم و طبعا کاهش هزینه با پانل های گچی

7- افزایش سطح مفید زیر بنا در سیستم دیوار های نسبت به سیستم های مشابه

8-عایق حرارتی مناسب 

9- عایق صوتی مناسب 

10- قابلیت فرم پذیری بالای در طراحی ، مخصوصاً در بحث دکوراتیو

11- قابلیت تغییر فضاهای قدیمی و تبدیل به کاربریهای جدید با پتانسیل بالا

12-قابلیت بازیافت بیش از 75 درصد مصالح مصرفی پانل های گچی

13- کاهش نخاله های ساختمانی به میزان قابل توجه با گچ برگ

14- کاهش گروه ها و اکیپ های کارگری در ساختمان

15- قابلیت عبور راحت تاسیسات از فضای مابین دیوار های  گچ برگ

16-دسترسی سریع و مناسب به تاسیسات ساختمانی 

17- صرفه جویی کلی در مصالح ساختمانی

18- جنبه های زیست محیطی

19-سهولت نظارت بر کار ، از طرف کارفرما

 20-رنگ پذیری آسان ، چسب پذیری

21-بروز بودن گچ برگ

22- ارزش افزوده ساختمان با پانل های گچی ( نسبت به هزینه صرف شده برای آن )

no image - پانل های گچی

انواع پانل های گچی

در حال حاضر در دنیا 4 نوع پانل گچی یا گچ برگ به شرح زیر تولید می شود.

گچ برگ روکش دار معمولی RG

گچبرگ های ساده به طور عمومی در سیستم های ســاخت و سـاز خشـک گچبرگ (مانند دیـوارهای جداکننده، دیوارهای پوششی و سقف های کاذب) مورد استفاده قرار می گیرند. این صفحات دارای روکش کرم رنگ می باشد.

گچ برگ مقاوم در برابر رطوبت MR

گچبرگ هایی هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها با مـواد مقاوم در برابر رطوبت ترکیب شده است. گچبرگ های مقاوم در برابر رطوبت در فضاهای مرطوب (مانند آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی) مورد استفـاده قـرار مـی گیرند. این صفحات دارای روکش سبز رنگ می باشد.

گچ برگ مقاوم در برابر آتش FR

گچبرگ مقاوم در برابر حریق در محل هایی که نیاز به محافظت در برابر حریق وجود دارد (مانند پوشش ستـون ها و تیـرهای فولادی) مورد استفـاده قرار می گیرند. این صفحات دارای روکش صورتی می باشد.

گچ برگ مقاوم در برابر آتش و رطوبت FM

گچبرگ هایی هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها حاوی الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت می باشد.گچبرگ مقاوم در برابر حـریق و رطوبت در محیط هایـی که به طور همزمان خـواص مقـاومت در برابر حریق و رطوبت مورد نیاز باشد (مانند چاه های تأسیساتی)، مورد استفـاده قرار می گیرند. این صفحـات دارای روکش سبز رنگ می باشد.

با ویژگی پانل های گچی بیشتر آشنا شوید :

با مراجعه به بخش بلاگ سایت می توانید در این خصوص بیشتر مطالعه داشته باشید.